مالیات دستگاه کارتخوان

مالیات دستگاه پوز (کارتخوان) + باید ها و نباید های آن

تا یکی دو دهه پیش اگر قصد خرید وسیله یا کالایی را داشتید، جیب هایتان را از پول نقد پر می کردید و به سوی مغازه ها و بازارها روانه می شدید اما آیا در این روزها نیز چنین کاری انجام می دهید؟ آیا میلیون ها تومان پول نقد را در کیف یا جیب خود می گذارید و خیابان ها را یکی از پس دیگری طی می کنید؟ حتی صحبت راجع به این موضوع نیز خنده دار است. امروزه کارت های جای پول نقد و دستگاه های کارتخوان پوز جای صندوق های پر پول مغازه ها را گرفته است و قطعا این مورد تا حد زیادی به نفع مغازه دار است و امنیت بیشتری را برای او فراهم می کند اما در این میان صاحب کسب و کار برای اینکه بتواند از آن استفاده کند باید مبلغی را تحت عنوان مالیات دستگاه کارتخوان یا پوز بپردازد.

مالیات کارتخوان چیست؟ (آشنایی کامل با مالیات دستگاه پوز)

آیا شما در کسب و کار خود از دستگاه پوز استفاده می کنید؟ در سال ۱۳۹۸ مجلس قانونی را تحت عنوان “قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان” تصویب کرد که یکی از ماده های این قانون به طور مستقیم به مالیات های دستگاه های کارتخوان اشاره دارد. پس اگر شما هم از دستگاه پوز یا کارتخوان چه نوع ثابت و چه سیار استفاده می کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا کمترین مشکل را با سازمان امور مالیاتی داشته باشید.

طبق ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بانک مرکزی موظف شد برای ساماندهی به تراکنش های بانکی که از طریق دستگاه پوز انجام می شود، با سازمان امور مالیاتی همکاری کند و به هر دستگاه کارتخوان یک شناسه منحصر به فرد اختصاص دهد؛ بنابراین هر تراکنش انجام شده یک فعالیت برای صاحب کارتخوان بوده و برای سازمان امور مالیاتی ارسال می شود.

مالیات کارتخوان چیست

کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

تمامی دارندگان دستگاه کارتخوان باید در سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرده و کد مالیاتی کارتخوان را دریافت نمایند. این قانون نه تنها مغازه داران، کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی است؛ بلکه تمامی فروشگاه های آنلاین که خدمات و محصولات خود را در بستر اینترنت عرضه می کنند و دارای درگاه پرداخت الکترونیکی هستند نیز صدق می کند.

سازمان امور مالیاتی جهت رسیدگی، یکپارچه سازی و ساماندهی راحت تر به دستگاه های پوز و درگاه های پرداخت الکترونیکی، دریافت کد مالیاتی را برای همه امری اجباری دانسته است. در ادامه مطلب نحوه ثبت نام در سامانه امور مالیاتی به عنوان صاحب دستگاه کارتخوان را آموزش می دهیم.

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان (مالیات دستگاه پوز)

محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان

شاید برایتان سوال شده باشد که محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است و سرنوشت تراکش های انجام شده با دستگاه پوز چه می شود. لازم به ذکر است که به شما بگوییم سازمان امور مالیاتی برای مالیات دستگاه کارتخوان نسخه جدیدی نپیچیده است و فرمول محاسبه آن همان مالیات بر در آمد مشاغل است.

افرادی که مالک دستگاه پوز هستند و اقدام به ثبت اظهار نامه مالیاتی کرده اند، موظف هستند تا سالانه مبلغی بین ۰ تا ۲۵ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند؛ بنابراین مالیات اضافه تری به دلیل داشتن دستگاه پوز پرداخت نمی کنند اما در این میان اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دستگاه پوز دارید اما برای ثبت نام اقدامی نکردید، علاوه بر پرداخت مالیات، مشمول جریمه مالیاتی نیز می شوند. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در این زمینه، از تجربیات کارشناسان سفیر حساب کمک بگیرید.

لازم به ذکر است که تمامی تراکنش هایی که توسط دستگاه پوز انجام می شود، در زمره فعالیت های شغلی بوده که صاحب آن را ملزم به پرداخت می کند. بر اساس قانون جدید از سال ۱۴۰۲، نرخ مالیات دستگاه کارتخوان به صورت زیر محاسبه می شود:

  • درآمد سالانه بین ۱ تا ۲۰۰ میلیون تومان، شامل ۱۵ درصد مالیات
  • درآمد سالانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان، شامل ۲۰ درصد مالیات
  • درآمد سالانه بالای ۴۰۰ میلیون تومان، شامل ۲۵ درصد مالیات

معافیت مالیاتی دستگاه کارتخوان

مبحث مربوط به مالیات و پرداخت، مسئله ای است که گریبان گیر تمامی مودیان است؛ از این رو تمامی آن ها به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند. در این میان برخی از مشاغل مشمول معافیت مالیاتی دستگاه کارتخوان هستند که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم اما باید توجه داشته باشید که حتی اگر در مشاغل زیر فعالیت می کنید، باید اظهارنامه مالیاتی خود را به طور سالانه به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایید.

شغل توضیحات
خدمات پزشکی برخی از خدمات پزشکی از پرداخت مالیات کارتخوان معاف هستند مانند پزشکان، دندانپزشکان و…
مراکز آموزشی برخی از مراکز آموزشی ممکن است معاف از پرداخت مالیات کارتخوان باشند مانند دانشگاه ها، مدارس، مراکز پژوهشی و…
خیریه برخی از سازمان ها و موسسات خیریه که فعالیت های خود را با دستگاه کارتخوان انجام می دهند، از پرداخت مالیات معاف هستند.
صنایع خاص برخی از کارگاه ها و صنایع خاص از پرداخت مالیات کارتخوان معاف هستند مانند کارگاه های تولید صنایع دستی یا فرض دستباف

نحوه استعلام مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است؟

برای اینکه بتوانید تعداد دستگاه های ثبت شده کارتخوان با نام خودتان و همچنین استعلام مالیات دستگاه کارتخوان خود را بگیرید باید به سامانه سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید. در صورتی که ثبت نام شما کامل باشد می توانید در این سامانه کلیه دستگاه های کارتخوان ثبت شده و همچنین درگاه های پرداخت را مشاهده نمایید. در صورتی که ثبت نام خود را تکمیل نکرده اید، ابتدا باید در همین سامانه عملیات ثبت نام را انجام دهید.

نحوه غیر فعال کردن مالیات دستگاه کارتخوان

بسیاری افراد ممکن است به هر دلیلی، دیگر از دستگاه کارتخوان خود استفاده نکنند که در این صورت باید اقدام به غیرفعال کردن دستگاه کارتخوان خود نمایند. برای این کار کافی است با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی به قسمت ساماندهی پذیرنده های بانکی وارد شده و اقدام به غیرفعال کردن دستگاه کارتخوان نمایید.

نحوه ثبت نام مالیات دستگاه کارتخوان در سازمان امور مالیاتی

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، تمامی تراکنش هایی که توسط دستگاه پوز انجام می شود جنبه درآمدی داشته و به طور قطع مشمول مالیات می شود؛ بنابراین شخصی که صاحب دستگاه کارتخوان است باید به این نکات توجه داشته باشد و از طرفی عدم ثبت نام در آن، علاوه بر پرداخت مالیات، صاحب دستگاه را مشمول ۳۰ درصد جریمه غیرقابل بخشودگی خواهد شد.

از این رو برای ثبت نام مالیات دستگاه کارتخوان مراحل زیر را انجام دهید:

    • وارد سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس https://my.tax.gov.ir/ شوید.
    • پس از ثبت نام و ورود به سامانه در منوی سمت راست روی گزینه “مدیریت پرداخت و پذیرنده ها” کلیک نمایید.

ورود به سازمان امو مالیاتی

    • در مرحله بعد، منوی جدیدی برای شما باز می شود که این بار روی گزینه “ساماندهی پذیرنده های بانکی” کلیک کنید.

ساماندهی پذیرنده های بانکی

  • در قسمت اول دستگاه های کارتخوان الصاق نشده را مشاهده می کنید که می توانید با کلیک بر روی “الصاق به پرونده” دستگاه پوز خود را به پرونده مالیاتی وصل نمایید.

ثبت نام دستگاه کارتخوان

دستگاه کارتخوان الصاق شده

دستگاه کارتخوان بدون مالیات!!!!

اگر تا به اینجای مطلب را به طور دقیق مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید که سازمان امور مالیاتی تمامی تراکنش ها را رصد می کند و مشاغل باید برای هر کدام از آن ها مالیات پرداخت کنند اما در این میان عده ای با حیله گری و به قصد سو استفاده به شما وعده فروش دستگاه کارتخوان بدون مالیات را می دهند. این را بدانید که تمامی این ادعاها دروغ بوده و صحت ندارد.

زمانی که شما دستگاه کارتخوان خود را می خرید باید با شماره تلفن و کد ملی ثبت نامتان تکمیل کنید. در صورتی که به شما وعده دستگاه کارتخوان بدون مالیات دهند، پس از مدتی به دلیل فرار مالیاتی یا عدم پرداخت مالیات با حکم های سنگین قضایی رو به رو خواهید شد.

فهرست مطالب

این فرصت استثنایی رو از دست نده!!!
37 دقیقه مشاوره رایگان تلفنی از ما بگیر

مطالب اخیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *