مالیات حقوق

مالیات حقوق و نحوه محاسبه آن

هرکجا که کلمه شغل و درآمد را شنیدید بدانید که مالیات نیز واژه پنهانی است که در پس ذهن وجود دارد اما به زبان نمی آید. زمانی که درآمدی کسب شود، براساس سود دریافت شده باید مبلغی به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت شود؛ بنابراین زمانی که فردی مشغول فعالیت است و از آن حقوقی دریافت می کند موظف است مبلغی را به عنوان مالیات به صندوق دولت پرداخت کند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با مالیات حقوق و نحوه محاسبه آن به طور کامل آشنا شوید.

مالیات حقوق چیست؟

مالیات حقوق یست؟

مالیات در کشور ما در انواع مختلفی وجود دارد که یک نوع آن مالیات بر درآمد است. طبق ماده ۱ قانون مالیات مستقیم تمامی اشخاص اعم از شخص حقیقی یا حقوقی که با انجام فعالیت اقتصادی یا خدماتی درآمدی کسب می کند مشمول مالیات بر درآمد خواهد شد. مالیات بر درآمد جزو مالیات های مستقیم  است که که خود به ۷ دسته تقسیم بندی می شود که یک نوع آن مالیات حقوق است.

مالیات حقوق در واقع مبلغی است که از حقوق کارمند یا کارگر برداشته شده و به حساب دولت واریز می شود و میزان آن و مبلغ معافیت، سالانه توسط دولت تعیین و اعلام می شود.

مالیات بر حقوق در ماده ۸۶ قانون مالیات مستقیم به طور توضیح داده شده است اما اگر بخواهیم این قانون را به زبان ساده برایتان توضیح بدهیم می گوییم: اگر هر فردی در قبال انجام کار از یک فرد دیگر (حقیقی یا حقوقی) حقوق یا دستمزد (چه به صورت نقد و چه غیر نقد) دریافت کند، مشمول مالیات حقوق خواهد شد.

همچنین طبق این قانون، مالیات حقوق جزو مالیات های تکلیفی به حساب می آید که یعنی محاسبه و پرداخت آن برعهده کارفرما بوده و پرسنل هیچ وظیفه برای پرداخت آن ندارند.

نرخ مالیات حقوق ۱۴۰۳

نرخ مالیات حقوق

طبق آخرین اخبار و به روزسانی ها، در اینجای مطلب قصد داریم نرخ مالیات حقوق ۱۴۰۳ را بررسی نماییم. سقف مالیاتی سالانه طبق ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۹۴ مبلغ یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون ریال (۱۴۰ میلیون تومان) تعیین شده است که این مبلغ به صورت ماهانه ۱۲ میلیون تومان است.

به عنوان مثال اگر مجموع حقوق پرداختی یک کارگر ۱۵ میلیون تومان باشد، در ابتدا آستانه معافیت که همان ۱۲ میلیون تومان است کسر می گردد و از باقی مانده حقوق براساس ضریب تعیین شده میزان مالیات او مشخص می شود.

مطالعه بیشتر: مالیات تراکنش های بانکی چیست؟

جدول مالیات حقوق ۱۴۰۳ به صورت ماهانه

پله

مبلغ از حقوق (ریال)

مبلغ حقوق تا (ریال)

حقوق مشمول مالیات (ریال)

نرخ مالیات

۱

۱

۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰

۰

۰%

۲

۱۲۰.۰۰۰.۰۰۱

۱۶۵.۰۰۰.۰۰۰

۴۵.۰۰۰.۰۰۰

۱۰%

۳

۱۶۵.۰۰۰.۰۰۱

۲۷۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۰۵.۰۰۰.۰۰۰

۱۵%

۴

۲۷۰.۰۰۰.۰۰۱

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۳۰.۰۰۰.۰۰۰

۲۰%

۵

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۱

بیشتر

_

۳۰%

 

جدول مالیات حقوق سالانه ۱۴۰۳

پله

مبلغ از حقوق (ریال)

مبلغ حقوق تا (ریال)

حقوق مشمول مالیات (ریال)

نرخ مالیات

۱

۱

۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰

۰

۰%

۲

۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۱

۱.۹۸۰.۰۰۰.۰۰۰

۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۰%

۳

۱.۹۸۰.۰۰۰.۰۰۱

۳.۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰

۱.۲۶۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۵%

۴

۳.۲۴۰.۰۰۰.۰۰۱

۴.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۱.۵۶۰.۰۰۰.۰۰۰

۲۰%

۵

۴.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۱

بیشتر

_

۳۰%

نحوه محاسبه مالیات حقوق

محابه مالیات حقوق 

درصد مالیات حقوق و نحوه محاسبه آن یکی از موارد مهم و حائز اهمیت برای کارگران و کارمندان است که ابتدای هرسال طبق بخشنامه در اختیار مودیان قرار می گیرد اما به دلیل اینکه بسیاری از کارگران و کارمندان از حقوق پایینی برخوردار هستند، این موضوع بسیار مهم است.

لازم به ذکر است که بدانید بین کاراگران و کارمندان برای مالیات حقوق تفاوتی وجود ندارد و برای اینکه بتوان میزان مالیات یک کارگر یا کارمند در سال ۱۴۰۳ را محاسبه کرد باید میزان حقوق دریافتی را از سقف مالیات کم کرد (سقف مالیات ۱۴۰۳ به طور ماهیانه ۱۲ میلیون تومان  است) و سپس با توجه به درصد آن، میزان مالیات را محاسبه کرد. (درصد مالیات حقوق ۱۴۰۳ در جدول بالا مشخص شده است.)

همچنین باید بدانید که نرخ مالیات به صورت پله ای تعیین می شود و این موضوع یعنی هرچقدر درآمد یا حقوق بیشتر باشد، مشمول مالیات بیشتری می شود.

مطالعه بیشتر: مالیات کارتخوان چیست؟

جریمه عدم پرداخت مالیات حقوق چیست؟

طبق قوانین مالیاتی، ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان و ورود به سامانه به صورت ماهانه اجباری است. چنانچه کارفرما این لیست را دیرتر از زمان مقرر برای سازمان امور مالیاتی ارسال کند، ۲% از حقوق پرداختی را باید به عنوان جریمه بپردازد.

همچنین اگر مالیات حقوق و دستمزد چندین ماه به سازمان مالیاتی کشور پرداخت نشود، به ازای هر ماه ۲.۵% از میزان مالیات نیز به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود که شامل بخشودگی نخواهد شد.

مالیات حقوق شامل چه مواردی است؟

حقوق اصلی

فوق العاده مرزی

فوق العاده جذب

حق امضا

حق خزانه

حق سرایداری

اضافه کار

فوق العاده شرایط محیط کار

مزایای ارزی

حق باجه

حق حسابرسی

حق ترانسپورت و سرویس

کسری انبار

نوبت کاری

ایاب و ذهاب

حق سرپرستی

حق پاسداری

حق دیپلم

مجرومیت از تسهیلات زندگی

کشیک

حق خواروبار

حق مدیریت

حق نمایندگی بیمه

برودت

فوق العاده محل خدمت

فوق العاده کشیک

مزایای نقدی

حق آکورد

مسکن بدون اثاثیه

حق تاهل

حق فنی

حق ثابت

پول صبحانه

فوق العاده کیلومتری

اتومبیل اختصاصی با راننده

حق عیال

حق انبارداری

حق افزایش بهره وری تولید

مزایای تولید

حق مشاوره

اتومبیل اختصاصی بدون راننده

حق اولاد

حق شیفت

حق تولید

کارمزد

پول جارو

عیدی سالانه

پول لباس کار

حق یک وعده غذا

حق کمیسیون فروش

پول اتوبوس

حق مسکن

سایر مزایای پرداختنی

بهای صابون

حق پول ناهار و شام

جمعه کاری

فوق العاده سیاری

سایر مزایای غیرنقدی

تغذیه

کسری انبار

فوق العاده نگهبانی

جیره نقدی

حق آنکال

مسکن با اثاثیه

پول شیر

فوق العاده بدی آب و هوا

 

جمع بندی پایانی

در این مقاله ذکر کردیم که هر فردی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی اگر درآمدی کسب می کند باید براساس نرخ تعیین شده و میزان درآمد سالانه خود در پایان هردوره مالی اقدام به تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره های بیشتر در این زمینه با کارشناسان سفیر حساب در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

این فرصت استثنایی رو از دست نده!!!
37 دقیقه مشاوره رایگان تلفنی از ما بگیر

مطالب اخیر

1 در مورد “مالیات حقوق و نحوه محاسبه آن”

  1. مجید نوراللهی

    واقعا نامردیه این وضعیت. افزایش حقوق که داده میشه به نسبت همونم مالیاتش زیاد میشه. هر چیزیم که میخریم باید دوباره مالیات بدیم. عجیبه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *