شناسه یکتای حافظه مالیاتی

شناسه یکتای حافظه مالیاتی + آموزش دریافت آن

در این روزهایی که سپری می کنیم، یک مبحثی در میان مشاوران مالیاتی و حتی کارفرمایان بسیار داغ شده است که چیزی جز سامانه مودیان نیست. نحوه کار با این سامانه و ثبت نام در آن، از نان شب واجب تر است؛ بنابراین باید سعی می کنیم ریز به ریز جزئیات مربوط به این سامانه را به طور مفصل و کامل توضیح دهیم تا هیچگونه مشکلی هنگام ثبت نام و کار با این سامانه برایتان ایجاد نشود. یکی از پیش نیازهای لازم جهت ثبت نام در سامانه مودیان، دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی است که بتوان بدون مشکل ثبت نام در این سامانه تکمیل نمود. شناسه یکتای حافظه مالیاتی چیست؟ گونه می توانیم شناسه یکتای مالیاتی خود را دریافت کنیم؟ نحوه غیرفعال کردن شناسه حافظه یکتا چگونه است؟ اگر به دنبال پاسخ چنین سوال هایی هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

شناسه یکتای حافظه مالیاتی چیست؟

همانطور که از کلمه یکتا موجود در این عبارت پیداست، شناسه حافظه مالیاتی باید منحصر به فرد باشد که از حروف انگلیسی و اعداد تشکیل شده است. شناسه یکتای حافظه مالیاتی از ۶ کاراکتر تشکیل شده است که شما برای ثبت نام در سامانه مودیان به آن نیاز خواهید داشت. این شناسه در ابتدای شماره تمامی صورتحساب های الکترونیکی که توسط سامانه مودیان صادر می شود، درج شده است.

کاربرد شناسه یکتای حافظه مالیاتی

تمامی مودیان موظف هستند که صورتحساب های الکترونیکی خود را در سامانه مودیان وارد کنند اما سوال اینجاست که چگونه می توان فاکتورهای مودیان را از یکدیگر تمیز داد؟ برای رفع همین مشکل، اشخاص باید پیش از ثبت نام در سامانه مودیان، شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را دریافت کنند تا به ازای هر فاکتور، یک شماره منحصر به فرد مالیاتی تشکیل شود. شناسه یکتای مالیاتی نقش بسیار مهمی برای جلوگیری از تخلف های احتمالی در زمینه مالیاتی خواهد داشت.

نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

حالا که با شناسه حافظه مالیاتی و کاربردهای آن آشنا شدیم بهتر است نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی را نیز فرا بگیریم. در ادامه مراحل نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی به صورت تصویری برایتان شرح دادیم تا به راحتی بتوانید اقدام به دریافت آن کنید.

 1. ورود به کارپوشه در سامانه مودیان

سازمان امور مالیاتی

ابتدا وارد درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به آدرس https://my.tax.gov.ir شوید و سپس برروی “ورود به کارپوشه” کلیک نمایید.

کارپوشه سامانه مودیان

 1. انتخاب پرونده مالیاتی

پرونده مالیاتی

حال پرونده مالیاتی که قصد دارید برای آن شناسه یکتای حافظه مالیاتی دریافت کنید را انتخاب نمایید.

 1. بخش عضویت و درخواست شناسه یکتای حافظه مالیاتی

عضویت سامانه مودیان

با ورود به صفحه جدید از منو سمت راست، در بخش عضویت، گزینه “شناسه یکتای حافظه مالیاتی” را انتخاب نمایید و سپس دکمه “دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی” را کلیک کنید.

دریافت شناسه یکتای مالیاتی

 1. تعیین نحوه ارسال صورتحساب در سامانه مودیان

نحوه ارسال صورتحساب

در این مرحله شما باید تعیین کنید که صورتحساب های شما در سامانه مودیان گونه ارسال می شود.

 • توسط مودی (ارسال مستقیم توسط خود مودی از طریق نرم افزارهای حسابداری)
 • توسط شرکت معتمد یا سامانه های دولتی (شرکت های معتمد یا سامانه های دولتی با کلید عمومی مودی صورتحساب ها را ارسال می کنند.)
 • توسط شرکت معتمد یا سامانه های دولتی (شرکت های معتمد یا سامانه های دولتی با کلید شرکت صورتحساب ها را ارسال می کنند.)

توجه داشته باشید که اگر ارسال صورتحساب توسط شرکت معتمد با کلید عمومی مودی باشد، دقیقا مانند روش اول خواهد بود اما اگر روش انتخابی توسط شرکت معتمد با کلید خود شرکت باشد، دیگر نیازی به دریافت عمومی نمی باشد.

 1. بارگذاری فایل کلید عمومی

آیلود کلید

بارگذازی کلید عمومی

در این مرحله شما باید فایل کلید عمومی خود را که از سامانه جیکا دریافت کرده اید و در سیستم دارید، در اینجا بارگذاری نمایید. اگر کلید عمومی خود را دریافت نکرده اید مقاله “نحوه دریافت گواهی امضای الکترونیکی سامانه مودیان” را مطالعه نمایید و سپس اقدام به دریافت کلید عمومی و خصوصی کنید.

نمونه کلید عمومی و خصوصی

با فشردن آیکون گیره، فایل کلید را از سیستم خود انتخاب کنید و سپس گزینه بعدی را کلیک نمایید.

تکمیل بارگذاری کلید عمومی در سامانه مودیان

 1. تعیین شعب مرتبط با شناسه یکتا

تعیین شعب مرتبط با شناسه یکتا

در این صفحه آدرس و کد پستی شما نمایش داده می شود، در صورت صحیح بودن اطلاعات به مرحله بعدی بروید.

 1. تخصیص ابزار پرداخت با شناسه یکتا

ابزار پرداخت با شناسه یکتا

اگر دارای پایانه فروشگاهی مانند دستگاه کارتخوان، درگاه پرداخت یا … هستید، در این مرحله اطلاعات مربوطه را وارد نمایید. در صورتی که از پایانه فروشگاهی خاصی استفاده نمی کنید بدون انتخاب هیچ گزینه ای با انتخاب دکمه بعدی به مرحله دیگر بروید.

 1. ثبت اطلاعات مربوط به پایانه های فروشگاهی

در این مرحله باید اطلاعات مرتبط به پایانه های فروشگاهی را ثبت کنید.

تایید نهایی

 1. تایید نهایی

در این مرحله اطلاعاتی که ثبت کرده اید نمایش داده می شوند. پس ار بررسی کامل و اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده دکمه اتمام را بزنید.

 1. شناسه یکتا حافظه مالیاتی

با ورود به صفحه جدید شناسه یکتای حافظه مالیاتی شما صادر و نمایش داده می شود.

راه ساده برای دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی

شاید طی کردن مراحل بالا و گرفتن کلید عمومی و خصوصی برایتان سخت و نسبتا پیچیده باشد و به ناچار باید تمامی این روند را طی کنید اما خوشبختانه کارشناسان سفیر حساب با دانش و مهارت خود می توانند انجام این امور را برعهده بگیرد و خیال شما را از بابت تکالیف مرتبط با سامانه مودیان راحت کند. کارشناسان ما این آمادگی را دارند که در کمترین زمان ممکن اقدام به دریافت کلید عمومی و شناسه یکتای حافظه مالیاتی شما نمایند.

عدم دریافت شناسه یکتای مالیاتی چه عواقبی دارد؟

تمامی مودیانی که همچنان حافظه یکتای مالیاتی خود را دریافت نکرده اند، پیشنهاد می کنیم سریعا اقدام نمایند؛ چراکه عدم دریافت آن می تواند خسارات زیر را به دنبال داشته باشد:

تقلب مالیاتی

بسیاری از افراد و سازمان ها به روش غیر قانونی از شناسه یکتای حافظه مالیاتی دیگران استفاده می کنند که عواقب سنگینی به دنیال خواهد داشت و این افراد به عنوان متخلف شناخته می شوند؛ بنابراین با دریافت این شناسه از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید.

تخلف از سازمان مالیاتی

سازمان امور مالیاتی کشور دریافت حافظه یکتای مالیاتی را واجب دانسته است و افرادی که دریافت این شناسه را نادیده می گیرند، از سوی سازمان امور مالیاتی کشور متخلف شناسایی می شوند.

غیر فعال کردن شناسه یکتای حافظه مالیاتی

اگر می خواهید شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را غیر فعال کنید، از منو سمت راست گزینه “عضویت” و” شناسه یکتای حافظه مالیاتی” را انتخاب کنید و گزینه X رو به روی شناسه مورد نظر را کلیک نمایید. توجه کنید که غیرفعال سازی شناسه حافظه مالیاتی به معنای حذف آن از پرونده نمی باشد و هیچگاه به مودی دیگری تخصیص داده نمی شود. همچنین اگر مودی مجدد اقدام به دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی نماید، همان شناسه قبلی در اختیار وی قرار می گیرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تمامی ابهامات و سوالات شما را پیرامون شناسه حافظه مالیاتی از بین ببریم و راه دریافت آن را به طور واضح برایتان توضیح دادیم. اگر چنانچه قصد دریافت خدمات مالیاتی از سفیر حساب را دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

این فرصت استثنایی رو از دست نده!!!
37 دقیقه مشاوره رایگان تلفنی از ما بگیر

مطالب اخیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *