مبلغ کسری چک

امکان واریز مبلغ کسری چک به حساب مسدود شده

بعد از اجرایی شدن قانون چک صیادی، تا حالا شده چکتان برگشت بخورد ؟؟

پس حتما می دانید که اگر یک چک ۱۰۰ میلیون تومانی فقط بخاطر کسری مبلغی به اندازه یک میلیون تومان برگشت بخورد، شما مجبورید تا تمام مبلغ چک را (معادل همان ۱۰۰ میلیون تومان) را مازاد به حسابتان واریز نمایید تا بتوانید چک را پاس کرده و از حساب تان رفع سواثر نمایید.

اما یک خبر خوش ….

بانک مرکزی اعلام کرد:

با سامانه محچک، امکان واریز مبلغ کسری چک به حساب جاری مسدود شده فراهم شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در صورت مسدود سازی بخشی از مبلغ چک در حساب جاری صادرکننده آن با سامانه محچک، این شخص می تواند با واریز مبلغ کسری چک به رفع سوءاثر چک اقدام کند .

براساس بخشنامه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ این بانک، در صورت مسدودسازی بخشی از مبلغ چک در حساب جاری صادرکننده چک برگشتی از سامانه محچک، وی می تواند مابهالتفاوت وجه چک را در حساب جاری خود واریز کرده و با ارائه درخواست مسدودسازی کل مبلغ چک در حساب جاری، از چک خود رفع سوءاثر کند .

همچنین بانک عهده نیز مکلف است ضمن مسدود کردن مبلغ تا زمان مراجعه دارنده چک و حداکثر به مدت یکسال، در مدت سه روز، واریز مبلغ را به شیوه ای اطمینان بخش و قابل استناد به اطلاع دارنده چک برساند .

بدین ترتیب در صورتی که یک برگه چک ۱۰۰ میلیون ریالی صادر شده و مبلغ ۶۰ میلیون ریال در حساب جاری صادرکننده موجود بوده و مسدود شده است، صادرکننده چک می تواند مبلغ ۴۰ میلیون ریال (کسری مبلغ چک) را به حساب جاری خود واریز کرده و پس از ارائه درخواست مسدودی کل مبلغ چک، آن را رفع سوءاثر کند .

گفتنی است، با ابلاغ و اجرای این بخشنامه، رویه نادرست پیشین که صادرکننده چک برگشتی را ناگزیر به تأمین کل مبلغ چک بدون لحاظ مبلغ مسدود شده در حساب جاری می کرد، اصلاح می شود.

برای اطلاع از تمامی اخبار روز با سفیر حساب همراه باشید.

منبع : www.accpress.com

بنر اینستاگرام
این فرصت استثنایی رو از دست نده!!!
37 دقیقه مشاوره رایگان تلفنی از ما بگیر

اخبار اخیر

1 در مورد “امکان واریز مبلغ کسری چک به حساب مسدود شده”

  1. مهران قدیمی

    سلام وقتتون بخیر
    این مورد تصویب شده و الان دیگ نیاز نیست دو برابر کسری مبلغ چک تو حساب باشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *